Android sevmeyenlere ucuz yollu netbook ve ubuntu dönüşümü

Toshibanın ürettiği(*) ve sessiz sedasız üretimden kaldırılan AC100 modeli aslında güçlü Nvidia TEGRA2 altyapısıyla ideal bir netbook bence.Ultra hafif,ultra ince,standart HDMI,sdcard ve USB (in,out) bağlantıları da mevcut.Adaptör belki birazda küçük ve hafif olabilirdi.Diğer takıldığım nokta ise monitorun alt kısmındaki boşluk.

Sonuç olarak bir iki küçük kusuru dışında gayet güzel bir cihaz.Ancak Android 2.2 (3-4 olsa ne farkederdi sanki?) bu cihazın üretimden kaldırılma sebebi bence.Kimse bu cihazı bu işletim sistemiyle dokunmatik olmayan bir ekranla kullanamazdı.Bence Toshiba burada büyük bir hata yapmış.Hatayı düzeltenler ise Ubuntu – Tegra geliştiricileri olmuş.

Sözün kısası eğer bu cihaz elinizde varsa veya almayı düşünüyorsanız aşağıdaki linkteki aşamaları geçerek gerçek bir pcye dönüşümünü gerçekleştirebilirsiniz.

https://wiki.ubuntu.com/ARM/TEGRA/AC100

ARM_TEGRA_AC100 – Yukarıdaki yazının text versiyonu

Kurulumu tamamladıktan sonra bilmeniz ve yapmanız gerekenler.

1.HDMI-out ‘da sorun var.Görüntü aktarılamıyor.HDMI 1.3-1.4 uyumsuzluğu veya başka bir sorun olabilir.Bu özelliği istiyorsanız biraz araştırmanız lazım.Gerçek şu ki cihazı biran önce sahibine teslim etmem gerektiğinden bunu araştırma/uygulama fırsatı bulamadım.

2.Yeni kurulumda Turkish-Sundeadkeys seçmiş olmama rağmen sistem her açılışta bunu unutuyordu.Problemi gidermenin çeşitli yolları mevcut.Ben taskbara keyboard layout appleti ekledim.Klavyeyi TRQ yaptım ve sorun çözüldü.

3.İşletim sistemini kurduktan sonra yukarıdaki linkteki sayfada belirtildiği gibi mutlaka Nvidia Tegra sürücüsünü aktif hale getirin.

4.Flash kurmaya çalışmak bence gereksiz olacaktır.Ama illa istiyorum derseniz chromium (google chrome) veya firefox için eklentiler mevcut.

5.Sistemi kullanmaya başladıktan sonra güncelleme ve sürüm yükseltme işlemleri bir miktar riskli olabilir.Güncelleme yapmadan önce mutlaka uyumluğu konusunda araştırma yapın.Elinizdeki işletim sistemi tamamiyle deneyseldir.Sanıyorum kararlı sürümü hiçbir zaman olmayacak.